МакФакс - Спорт

23.05.2017 11:05:08 МакФакс Уапсен поранешниот претседател на Барселона

Поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Барселона, Сандро Росел, во вторникот бил упасен во Шпанија, пренесува „АС“. Истиот извор наведува дека некогашниот прв човек на каталонскиот гигант е обвинет за „перење пари“ во износ од 35 милиони евра. Истражителите се сомневаат дека Росел заедно со рководството на Фудбалскиот сојуз на Бразил незаконски присвоил 15 милиони евра, […]

23.05.2017 11:24:01 МакФакс Премиер лига: Конте менаџер на сезоната

Менаџерот на Челзи, Атнтонио Конте, е избран за најдобар тренер во англиското првенство во сезоната 2016/2017, соопшти Премиер лигата на својата официјална интернет страница. Италијанскиот стратег во својата прва сезона во Англија успеа со Челзи да ја освои титулата во Премиер лигата. Конте е четвртиот Италијанец кој ја добива оваа престижна награда, по Карло Анчелоти, […]

23.05.2017 14:33:26 МакФакс Јувентус го откупи договорoт на Квадрадо

Италијанскиот шампион Јувентус, по освојувањето на шестата едноподруго титула во Серија А, реши да го откупи договорот на Хуан Квадрадо. Јувентус на Челзи му плати сума од 20 милиони евра за Колумбиецот. Хуан Квадрадо потпиша тригодишен договор со Јувентус откако претходните две како позајмен играч ги мина во црно-белиот дрес. Овој 28-годишен играч по трансферот […]

23.05.2017 14:24:36 МакФакс Торес ќе остане во Атлетико

Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне, сериозно смета на услугите на ветеранот Фернандо Торес (33) и во наредната сезона, објави весникот „Марка“. Фернандо Торес со задоволство ја прифатил понудата да остане во клубот во кој ја започна професионалната кариера. Оваа сеозна напаѓачот ја заврши со 10 постигнати голови и шест асистенции, а вкупно доигра 45 […]