Сител - Македонија

26.03.2017 08:06:48 Сител Промена на временските прилики, попладне дожд и снег

Времето претпладне во Македонија ќе биде променливо облачно, а попладне ќе има повремени врнежи од дожд проследени со ретки грмежи. Кон крајот на денот и во текот на ноќта на планините ќе има и појава на повремен снег. Преку денот ќе дува умерен, во запад

26.03.2017 08:20:20 Сител Сообраќајот по суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози.АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патни

26.03.2017 08:20:42 Сител Денеска е Пренос на моштите на св. Никифор

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 март.Денеска е Пренос на моштите на св. Никифор.Управуваше мудро и ревносно со Светата Црква како најголем цариградски архипастир. Кога Лав Ерменин стана против иконите, тој му се спротивстави