Канал 5 - Македонија

23.05.2017 08:07:00 Канал 5 Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Утринската температура во Македонија ќе се движи од шест до 13, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи од 18 до 27 степени.Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурата ќе се движ

23.05.2017 09:47:36 Канал 5 Во Скопје 16 сообраќајки со 10 повредени од кои тројца потешко

Во седум се полесно повредени седум лица, а во исто толку е причинета само материјална штета.Вчера полицијата презела казнени мерки поради поголем број прекршоци кај четворица возачи  кои се движеле со брзина поголема од дозволената, двајца возачи поминал

23.05.2017 09:22:43 Канал 5 Почнува судскиот процес за нередите во Собранието

Минатото рочиште за настаните во собранието од 27 април беше одложено затоа што не се појави првообвинетиот Ангеле Зафировски, наречен бате Геле, кој е еден од деветтемина обвинети за „учество во толпа“.Обвинителството ги товари за учество во топла.Меѓу т

23.05.2017 09:00:42 Канал 5 Дебата за евроатлантскиот процес на Македонија и политичката криза

Дебатата „Влез во Собрание, излез од криза, влез во ЕУ“ е втората од серијата „Europe Talks” дебати во 2017 година.Панелистите, како што најавуваат организаторите, ќе ги аргументираат своите тези преку интерактивна дискусија за тоа до каде  е  Македонија 

23.05.2017 08:13:47 Канал 5 Одбележување на Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

По тој повод ќе се одржи и Првиот поетски студентски фестивал на кој ќе учествуваат студенти поети од други факултети од Скопје, Битола и Штип.Во рамките на свеченоста е предвидена и промоција на литературниот алманах „На крилата на зборот“, прво студентс

23.05.2017 11:31:55 Канал 5 За 10 дена 800 барања за субвенции за велосипед

Од Град Скопје ги повикува сите заинтересирани кои сакаат да набават нови велосипеди да достават барање за надомест на дел од трошците во согласност со утврдените правила и финансиските средства определени за реализација на оваа градска активност.Средства

23.05.2017 11:51:44 Канал 5 СДСМ: Осигурениците нема да плаќаат партиципацијата за болничко лекување

Оваа мерка, како што објаснил Мехмедовиќ, е дел од Програмата на новата реформска Влада и се однесува на сите граѓани.- Сите здравствени осигуреници ќе бидат ослободени од болничката партиципација. Сметаме дека оваа мерка ќе го олесни финансиското оптовар

23.05.2017 11:04:58 Канал 5 Водостоите на реките пониски од просекот за мај

Според УХМР, двојно понизок е водостојот на Треска кај Македонски Брод, на Црна кај Новаци и на Крива Река кај Крива Паланка. /МИА

23.05.2017 12:17:42 Канал 5 Во Белград патувачка изложба на македонски дизајн производи

Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн центарот Јавна соба, покрај во Белград во периодот од мај до ноември годинава ќе се претстават и на

23.05.2017 12:26:40 Канал 5 Уште пет лица на разговор во полицијата за собраниските случувања

Како што соопшти МВР, по извршените разговори Д.М., И.П.,, З.З.(47) и Н.П. се ослободени, а кај Ј.Л. (41) не се пронајдени предмети со кои е извршено кривично дело или кои потекнуваат од извршено кривично дело и по разговорот, и тој е ослободен. Во консул

23.05.2017 12:48:49 Канал 5 Условни казни за обвинетите за насилствата во Собранието

Него му е доделена условна казна од година ипол, но под услов да не направи ново кривично дело во времетраење од пет години.За останаттите  осуммина судијката пресуди условни казни во рок од шест месеци, но да не направат ново кривично дело во рок од годи

23.05.2017 12:34:09 Канал 5 Радмила Шеќеринска гостин во „Само вистина“ во вестите во 18 часот

Потпретседателот на СДСМ, Радмила Шеќеринска гостинка во дебатната емисија „Само вистина“.Што сакате да ја прашате Радмила Шеќеринска - дамата која е во комбинација за ресорот одбрана во новата влада..?Каква вистина ни должи СДСМ за договарањето владина к

23.05.2017 13:32:01 Канал 5 Реакција на Пивара Скопје АД за одлуката на КЗК

- Пивара Скопје АД денеска беше информирана дека Комисијата за заштита на конкуренцијата донела одлука дека некои одредби во одредени договори на компанијата се во колизија со Законот за заштита на конкуренцијата. Во изминатиот период Пивара Скопје целосн

23.05.2017 13:51:10 Канал 5 Попоски утре ќе ја предводи државно-црковната делегација во чест на Св. Кирил

Со молебенот, кој е во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј и митрополитот европски г. Пимен.Како што соопшти МНР, Попоски в петок, 26 мај, ќе биде дел од државно-црковн

23.05.2017 14:43:18 Канал 5 Лавров: Кризата во Македонија може да се реши само во рамки на Уставот

- Ја разгледавме состојбата во Македонија, која предизвикува вознемиреност, рече Лавров по средбата во Москва со шефот на хрватската дипломатија Давор Иво Штиер.Тој подвлече дека Москва смета дека кризата во Македонија може да се реши единствено во рамки