Net Press - Македонија

23.05.2017 09:23:45 Net Press Нестабилно време, на повеќе места пороен дожд и грмежи

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога ќе има услови за локално невреме со град.Утринската температура ќе се движи од шест до 13 а дневната највисока температура на воз

23.05.2017 09:24:48 Net Press Иванов во работна посета на Руската Федерација

Претседателот на Република Македонија,Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во работна посета на Руската Федерација.Претседателот Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” за 2016 година, шт

23.05.2017 09:24:08 Net Press Милошоски: Случајот Сопот е почеток на реализација на договорот меѓу СДСМ и ДУИ преку нивното СЈО

Главната задача на СЈО е да штанца нарачани обвиненија против политички неистомисленици од ВМРО-ДПМНЕ, за да му помогне на господинот Заев, да спроведува нарачани платформи, со создавање на коалиција со партии кои ја поддржале платформата од Тирана, изјав

23.05.2017 09:16:27 Net Press Попоски: Случајот „Траекторија“ е политички предмет базиран врз измислени работи, ќе го докажеме тоа

Случајот кои што СЈО го нарече „Траекторија“ е уште еден доказ дека се работи за обични извршители на Зоран Заев и СДС и тоа е уште еден политички предмет. Целиот случај е базиран врз измислени работи, првата работа со која се обидува да се криеира случај

23.05.2017 09:22:50 Net Press ​Села: Не нè интересираат гаранциите кои ги потпиша Заев, од Tиранската платформа не се откажуваме (ВИДЕО)

На денешната прес-конференција на претседателот на ДР-ДПА Зијадин Села, одговарајќи на новинарско прашање соопшти дека не го интересира што и кому потпишува Зоран Заев, меѓу редови изјавувајќи и дека не го признава претседателот Ѓорѓе Иванов, обраќајќи му

23.05.2017 12:21:16 Net Press Трезористот се согласил да биде осуден, но не кажува каде се украдените пари од НЛБ Банка

Kако што дознава „Дневник“, бранителот на трезористот, адвокатот Љупчо Шврговски веќе контактирал со обвинителството во врска со предлогот на осомничениот.Од Основното јавно обвинителството ниту ја потврдиле, ниту ја демантирале информацијата.„Дневник“ ис

23.05.2017 13:32:06 Net Press Пивара Скопје: Разочарани сме што Комисијата донела одлука без да ги земе предвид нашите аргументи

Интегрален текст од реакцијата на Пивара Скопје за одлуката на Комисијата за заштита на конкуренцијата: Пивара Скопје АД денеска беше информирана дека Комисијата за заштита на конкуренцијата донела одлука дека некои одредби во одредени договори на компани

23.05.2017 14:32:05 Net Press Обвинетите за инцидентите во Собранието добија условни казни

Деветмината обвинети за насилството во Собранието денеска беа осудени на условни казни за делото за кое се товареа – учество во толпа која ќе спречи службено лице во извршување на службена должност. Осуммина од нив добија условна казна од шест месеци доко

23.05.2017 14:31:35 Net Press Зекири со закана до судиите: И вие ќе лежите!

СДСМ продолжува со отворени закани кон судиите. Пратеникот од оваа партија, Мухамед Зекири, по повод пресудата за условна казна на обвинетите за насилства во Собранието, упати директни закани до судиите.–Судии и вие ќе лежите!!!. Вака пратеникот на СДСМ и

23.05.2017 14:21:02 Net Press Почна изградбата на новиот објект на ОУ „Вера Јоциќ“ во Хиподром

Почнаа активностите за изградба на нов објект на Основното училиште „Вера Јоциќ“ во населбата Хиподром во Општина Гази Баба. За една година се најавува целосно нова училишна зграда до сегашните бараки во кои функционира училиштето, а кои датираат од 1974