МКД - Македонија

23.05.2017 07:13:45 МКД Променливо облачно и дождливо

Дневните температури ќе се движат од 18 до 27 Целзиусови степени.Во Скопје ќе биде променливо облачно и нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер со максимална дневна температура од 26 степени.Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде п

23.05.2017 09:31:23 МКД Груевски: СЈО врши политички прогон на ВМРО-ДПМНЕ

„СЈО само уште еднаш докажа дека целта не е ниту правна разрешница, ниту откривање на вистината, туку уништување на ВМРО-ДПМНЕ како партија како политички опоненет на нивната партија, партијата на СЈО-СДСМ. Ова е обид да се разбие ВМРО-ДПМНЕ за да може СД

23.05.2017 07:45:57 МКД На собраниските безбедносни камери се гледа како седуммина пратеници го подготвуваат „теренот“ за настаните од 27 април

Двајца од нив, Муковски и Василевски, дури и ги отвораат главните собраниски врати. Освен нив, во исто време тука се снимени и припадници на обезбедувањето на Собранието, на УБК, МВР и АРМ кои само ги пренасочуваат демонстрантите каде да одат.Овие снимки

23.05.2017 11:52:04 МКД Бизнисот не може да ја замени опозицијата

Сепак, треба да се знае дека ниту еден бизнисмен што работи во пазарни услови не му е до тоа јавно да критикува која било влада. Во прв ред, тој-таа формирал(а) бизнис за да работи и крерира вредност, а не за да критикува јавно по кој било основ. Бизнисот

23.05.2017 12:27:21 МКД СЈО поднесе 12 барања за замрзнување на имот на ВМРО-ДПМНЕ, заедно со партиската зграда

Според неофицијалните информации од СЈО, во секое барање има просечно по три објекти, а секое барање е поткрепено со докази и финансиски анализи за тоа од кои пари е купен имотот.Посебни мерки за обезбедување не се побарани.Од Кривичниот суд најавија дека

23.05.2017 12:08:13 МКД ЛП: На СЈО да му се овозможи целосно да си ја заврши работата

„Го поздравуваме ангажирањето на СЈО во откривањето и санкционирањето на огромните финансиски махинации и злосторства. Голем дел од настаните што ги обработило СЈО уште во времето кога се случуваа имаа карактер на вистински скандали, само што немаше држав

23.05.2017 13:21:54 МКД Заев до Винтон: Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во новата влада

Заев информирал за текот на преговорите за составување на новата реформска влада и рекол дека евроатлантската иднина на Македонија е меѓу приоритетите на новата влада.„Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во сите ресори на новата влада, кои ќе р

23.05.2017 13:11:54 МКД Насилниците од Собранието добија условни казни, се каеле за делото

Првообвинетиот Димче Христовски - Жабата доби условна затворска казна од една година и 6 месеци доколку во следните 5 години направи кривично дело. Останатите осуммина, пак, ќе бидат казнети со 6 месеци затвор доколку во следната година и пол направат кри

23.05.2017 14:13:23 МКД Патувачка изложба на македонски дизајн производи оди на „Миксер“ во Белград

Македонските дизајн брендови „We and Nature“, „Rinocca“, „Преплет студио“, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн-центарот „Јавна соба“, ќе бидат претставени на 5 регионални дизајн фестивали и саеми во период

23.05.2017 14:01:52 МКД Патувачка изложба на македонски дизајн производи оди на „Миксер“ во Белград

Македонските дизајн брендови „We and Nature“, „Rinocca“, „Преплет студио“, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на дизајн-центарот „Јавна соба“, ќе бидат претставени на 5 регионални дизајн фестивали и саеми во период

23.05.2017 14:43:39 МКД Извршиле девет кражби од базни станици на мобилни оператори

Како што информираа од полицијата во периодот од 15 септември  до 4 ноември 2016 година пријавените извршиле девет кривични дела тешка кражба на акумулатори, батерии од базни станици на мобилните оператори ОНЕ-ВИП ДООЕЛ Скопје и АД Македонски Телеком при

23.05.2017 14:31:31 МКД Судијката ги прифати доказите на СЈО, обвинетите велат дека се невини

За фалсификување службена исправа и за уништување на службена документација поврзано со незаконското прислушување обвинети се седуммина вработени во УБК, а првообвинет е Горан Грујовски.Тој рече дека не се чувствува виновен и дека ги отфрла сите наводи пр

23.05.2017 14:11:59 МКД Ограбена бензинска, вработениот го врзале со пластични стеги

Според полицијата околу 2.40 часот во село Мешеишта, двајца непознати маскирани сторители извршиле разбојништво на бензинска пумпа. Сторителите со пиштол се заканиле на вработениот и од касата одзеле  3. 000 денари.  После тоа со пластични стеги го врзале

23.05.2017 14:12:41 МКД За 45 минути украдени злато и пари во вредност од 3,8 милиони денари

Сторителите насилно влегле преку балконската врата на приземјето, извршиле пребарување и претурање по просториите, при што во спалната соба пронашле и одзеле метална каса во кој имало пари во вредност од околу 600.000 денари, повеќе златни лири вредни око