A1 On - Македонија

23.05.2017 09:39:15 A1 On Иванов во Москва ќе ја прими наградата „Алексеј Втори“, ќе се сретне со Путин и патријархот Кирил

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и утре ќе престојува во работна посета на Руската Федерација. Претседателот Иванов е одликуван со наградата „Неговата Светост Патријарх Московски и на цела Русија Алексеј Втори” за 2016 година, што ќе му биде врачена од Патријархот на Руската православна црква, Кирил на свечена церемонија која ќе се одржи […]

23.05.2017 09:58:04 A1 On ВИДЕО: Тепачите на пратениците во судница, „Тврдокорните“ за поддршка пред Суд

Новото рочиште за тепачите на пратеници во Собранието почна, а пред Судот повторно „Тврдокорните“ даваат поддршка за нив. Во Судот денеска се појави и бате Геле, насилникот кој ја влечеше заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска за коса. Тој беше пречекан како херој од демонстрантите пред Судот. Тврдокорните скандираат „Македонија“ и го веат знамето на […]

23.05.2017 09:25:13 A1 On Презентирани нвоите струки пред идните кочански средношколци

СОУ „Ѓошо Виќентиев“ од Кочани од денеска ширум ги отвори вратите за идните средношколци со цел претставување на постоечките и новите струки и профили во училиштето на кои што ќе можат да се запишат учениците. Од новата учебна година има промена во бројот на ученици што може да ги прими установата, како и во одредени […]

23.05.2017 08:31:09 A1 On Дебата за евроатлантскиот процес на Македонија и политичката криза

Дебата за евроатлантскиот процес на Република Македонија и политичката криза ќе се одржи денеска во организација на здружението Млади европски федералисти и фондацијата Фридрих Еберт. Дебатата „Влез во Собрание, излез од криза, влез во ЕУ“ е втората од серијата „Europe Talks” дебати во 2017 година. Панелистите, како што најавуваат организаторите, ќе ги аргументираат своите тези […]

23.05.2017 08:30:48 A1 On „Цртање на асфалт“ во Градски парк

По повод денот на македонските просветители Св.Кирил и Методиј денеска во Градскиот парк во Скопје ќе се одржи традиционалната манифестација „Цртање на асфалт“, во организација на Детски културен центар „Карпош“ и Град Скопје. На манифестацијата, како што е најавено, учество ќе земат сите градинки од Скопје. Материјали за цртање (креди во боја), пригодна програма и […]

23.05.2017 08:30:26 A1 On Средба со мајстор Фарук Шабан во Стара скопска чаршија

Средба со мајстор Фарук Шабан посветена на папучарскиот занает во Старата скопска чаршија меѓу љубителите на уметноста и старите занаети организира денеска Институтот „Јунус Емре“.Ова е втора средба во рамки на проектот „Од Мајсторот до Чиракот“, кој има

23.05.2017 08:30:05 A1 On Анѓушев, Зарков и Хоџа, предлози од бизнисот за економски вицепремиер

Кочо Анѓушев, Александар Зарков и Неби Хоџа се кандидатите што ги предлагаат стопанските комори за вицепремиери за економски прашања во новата влада. Анѓушев е потпретседател на Стопанската комора на Македонија, Зарков е извршен директор на Сојузот на стопанските комори (ССК), а Хоџа е претседател на Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ). Ставот на трите комори […]

23.05.2017 08:07:20 A1 On Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи, особено попладне кога ќе има услови за локално невреме со град. Утринската температура во Македонија ќе се движи од шест до 13, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи од 18 до 27 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно […]

23.05.2017 11:34:59 A1 On За 10 дена 800 барања за субвенции за велосипед

Над 800 барања за субвенција за купување велосипед поднеле до денеска жителите на Град Скопје од објавувањето на повикот. Од Град Скопје ги повикува сите заинтересирани кои сакаат да набават нови велосипеди да достават барање за надомест на дел од трошците во согласност со утврдените правила и финансиските средства определени за реализација на оваа градска […]

23.05.2017 11:18:03 A1 On ВО ЖИВО од пред Кривичен суд

Следете ја во живо атмосферата од пред Кривичниот суд. Честитка од претседателот на Собранието Џафери за ... Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска упати честитка по повод Националниот ден на Власите - 23 мај.- С

23.05.2017 12:43:25 A1 On Заев на средбата со Винтон: Посветени сме на квалитетни кадровски решенија во новата реформска Влада!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со Луиза Винтон, постојан претставник на Обединетите нации и претставник на УНДП за Р.Македонија. На средбата е посебно акцентирана потребата Македонија да се врати на европските перспективи и да продолжи да се развива кон интеграција во евро-атлантските организации. Претседателот Заев информираше за текот на преговорите за составување […]

23.05.2017 12:27:00 A1 On Условна казна за тепачите на пратеници

Тепачите на пратеници од крвавиот четврток добија условни казни, откако го признаа делото. Осум од деветмината осудени за насилство врз пратеници добија условна казна од шест месеци, а еден доби условна казна од година и пол.Тие пред судот беа пречекани с

23.05.2017 12:12:18 A1 On Повторно одложено отпуштањето на втората транша од спасувачката помош за Грција

Министрите за финансии на земјите од еврозоната, кои заседаваа заедно со претставници на Меѓународниот монетарен фонд и на грчката Влада не успеаја да постигнат спогодба за следната транша од спасувачкиот заем од седум милијарди евра за Грција, јави ТАСС. Претседателот на Еврогрупата Јерун Дејселблум ова го соопшти по состанокот во Брисел, кој беше прекинат по […]

23.05.2017 12:10:32 A1 On Заев до Власите: Заедно градиме едно општество и овозможуваме Македонија да оди напред!

По повод Националниот ден на Власите претседателот на СДСМ, Зоран Заев, упати честитка до припадниците на влашката заедница во Македонија. „На сите граѓани од влашката заедница во Република Македонија, во мое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, го честитам денешниот Националen ден на Власите. Ја преземаме обврската, заедно со сите граѓани, вклучувајки […]

23.05.2017 13:54:18 A1 On СЈО поднесе барање за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Специјалното јавно обвинителство вчера во 15:00 часот поднесе барање за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Обвинителството во случајот „Талир“ сомничи 11 лица од врвот на ВМРО-ДПМНЕ дека переле пари преку партијата переле пари, а првоосомничен е лидерот Никола Груевски. – Постои основано сомнение дека и покрај тоа што на првоосомничениот како претседател на политичката партија […]

23.05.2017 13:44:42 A1 On Трамп со осуда за „злите губитници“

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази солидарност со Велика Британија по повод експлозијата на концертот на Аријана Гранде, при што загинаа 22 лица, и ги осуди „злите губитници“, кои стојат зад тој напад. – Нападнати се невини деца. Злобната идеологија мора да биде уништена. Но мислам целосно уништена, изјави Трамп по средбата со палестинскиот претседател […]

23.05.2017 13:24:29 A1 On Во Белград патувачка изложба на македонски дизајн производи

Под наслов „Помеѓу“ од 25 до 28 мај на меѓународниот фестивал „Миксер“ во Белград ќе биде претставена изложба на македонски дизајн составена од производи од шест млади македонски брендови, изготвени во 2016 и 2017 година. Македонските дизајн брендови, We and Nature, Rinocca, Преплет студио, Кире Стојоски, Марија Рашковиќ и Евгенија Зафировска, застапувани од страна на […]

23.05.2017 13:26:38 A1 On Уште пет лица на разговор во полицијата за собраниските случувања

Д.М. (28) од Виница, И.П. (39), З.З.(47) и Н.П. (37), сите од Скопје, вчера биле повикани на разговор во полиција за настаните во Собранието од 27 април, додека во домот на Ј.Л. (41) од Скопје најпрво е извршен претрес, а потоа и тој бил повикан на разговор. Како што соопшти МВР, по извршените разговори Д.М., […]

23.05.2017 13:25:33 A1 On Во Штип одбележан Денот на Власите

Градоначалникот на Општина Штип Илчо Захариев денеска по повод Денот на Власите имаше средба со претставници од оваа заедница. – Власите се втор по бројност народ во нашиот град. Власите се народ кој во историјата покажал како се чува националниот идентитет, како се чува нивната култура и морам да кажам дека тоа се пример на […]

23.05.2017 13:25:12 A1 On Честитка од Груевски по повод Националниот ден на Власите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска упати честитка по повод 23 мај – Националниот ден на Власите до сите припадници на оваа етничка заедница. – Влашката заедница претставува дел од историјата и културата на Република Македонија. Овој празник ја одбележува влашката култура и традиција, а секако и слогата и соживотот граден со децении наназад на […]

23.05.2017 13:24:08 A1 On Глоби од 5,8 милиони евра за Скопска и 2,7 милиони евра за Прилепска пиварница

Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) им изрече глоба од 5,8 милиони евра на Скопска и од 2,7 милиони евра на Прилепска пиварница зашто ги ограничувале дистрибутерите во одредувањето на продажната цена. Како што соопшти КЗК, одлуките за паричните казни на двете компании се донесени вчера, на седница на Комисијата за одлучување по прекршок при […]

23.05.2017 13:44:20 A1 On Темер бара од Врховниот суд на Бразил да ја спроведе истрагата во која тој е осомничен

Бразилскиот претседател Мишел Темер побара од Врховниот суд на земјата да продолжи со спроведување на истрагата во која тој е осомничен за корупција и за попречување на правдата. Ваквото барање е различно од она во саботата, кога Темер му сугерираше на Судот да ја прекине истрагата, тврдејќи дека не е виновен за она за што […]

23.05.2017 13:26:16 A1 On Честитка од Димитриев по повод Националниот ден на Власите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев по повод Националниот ден на Власите упати честитка до припадниците на влашката заедница во Македонија. – Дозволете ми во името на Владата на Република Македонија и во свое лично име, да Ви упатам најискрени честитки по повод 23 Мај – Националниот ден на Власите и да Ви […]

23.05.2017 14:36:46 A1 On НСП: Вработени во МВР немале здравствено осигурување

Над 220 вработени во Министерството за внатрешни работи немале здравствено осигурување и за тоа го информирале Независниот синдикат на полицијата (НСП) и Министерството за внатрешни работи, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на НСП Гоце Делчев. Појасни дека до Министерството за внатрешни работи поднеле писмен акт во кој бараат да се произнесе по овој податок, зошто […]

23.05.2017 14:36:08 A1 On Попоски утре ќе ја предводи државно-црковната делегација во чест на Св. Кирил

Министерот за надворешни работи Никола Попоски утре ќе ја предводи државно-црковната делегација на молебенот на гробот на свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ во Рим, каде што ќе положи цвеќе на гробот на светителот. Со молебенот, кој е во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј и […]

23.05.2017 14:11:16 A1 On ВО ЖИВО: Изјава на СЈО за „Тврдина 2“

Проследете ја во живо изјавата од СЈО за „Тврдина 2“. ДЗС: Намален бројот на дипломирани студенти... Во 2016 година, бројот на дипломирани студенти на додипломски студии на високите стручни школи и факултетите во Македонија е намален за 2,5 отсто