Сител - Свет

26.03.2017 09:56:48 Сител Мистура: Русија, Иран и Турција да го поддржат примирјето во Сирија

Специјалниот претставник на ОН за Сирија Стафан де Мистура денеска упати итен алеп до Русија, Иран и Турција, со барање повторно да се воспостави примирје во Сирија.Тој предупреди дека зголеменото насилство им пркоси на преговорите во Женева. Мистура испр

26.03.2017 09:05:46 Сител Во Бугарија се одржуваат парламентарни избори

Бугарските гласачи денеска по трет пат во изминатите четири години ќе гласаат за избор на нов состав на Народното собрание, но анкетите укажуваат дека изборните резултати најверојатно дополнително ќе ја продлабочат политичката нестабилност на земјата. На

26.03.2017 09:19:45 Сител Грција: Уапсени се две лица кои превезувале 20 мигранти

Грчката полиција соопшти дека уапсила еден турски и еден бугарски возач на камион, кои превезувале 20 миграти во близина на границата со Турција. Турскиот возач превезувал осум Пакистанци и по еден ирачки и сириски мигранти, додека во возилото на Бугарион

26.03.2017 09:12:37 Сител Раката на Кремљ во германските внатрешнополитички расправии

И покрај тврдењето на германската државна агенција Ен-Ти-Ви дека вицеканцеларот и министер за надворешни работи Зигмар Габриел ја предупредил Русија да не се меша во предизборната кампања во Германија, претседателот Путин има намера да го стори тоа во нај

26.03.2017 08:59:01 Сител Луѓе под урнатините: Над 30 повредени во страотна експлозија на плин

Луѓе под урнатините: Над 30 повредени во страотна експлозија на плин

26.03.2017 08:41:29 Сител САД го ликвидирале лидерот на Ал Каеда

Пентагон соопшти дека при воздушен напад минатата недела бил ликвидиран лидерот на Ал Каеда, кој е одговорен за смртта на двајца американски војници и обвинет за учество во смртоносен напад во 2009 година. Во соопштението се наведува дека воздушниот напад

26.03.2017 11:08:02 Сител Драма во Лас Вегас: Напаѓач пукал на патниците во автобус, едно лице загинато

Драма во Лас Вегас: Напаѓач пукал на патниците во автобус, едно лице загинато