Канал 5 - Свет

23.05.2017 09:22:43 Канал 5 Демонстрантите во Венецуела ја запалиле куќата на Уго Чавез

Пратеникот Кастиљо тврди дека куќата на Чавез во Баринас била запалена вчера попладне.Како што наведе, запалени се и неколку згради, меѓу кои и таа каде се наоѓаат канцелариите на Националниот изборен совет.Американските медиуми потсетуваат дека претходно

23.05.2017 08:44:30 Канал 5 Експлозии на бомби на концерт во Манчестер – 22 загинати, 59 повредени (обновено)

Веднаш по инцидентот на местото на несреќата пристигнале бројни полициски и специјални екипи за детонирање на експлозивни направи со кучиња трагачи како и голем број возила на брзата помош, јавува Гардијан.Според изјави на очевидци веднаш по експлозиите в

23.05.2017 14:20:22 Канал 5 Почна судењето на екс претседателката на Јужна Кореја

Парк е обвинета за поткуп, за злоупотреба на државничката функција, како и затоа што дозволила „истекување“ на државни тајни.Во зградата на судот, поранешната претседателка која беше сменета од функцијата со импичмент, пристигнал од затвор со лисици на ра