Денешен - Свет

26.03.2017 11:10:12 Денешен И Македонците од Канбера против Тиранската платформа (ФОТО)

И Македонците од Канбера, главниот град на Австралија застануваат во одбрана на унитарноста на Македонија, против Тиранската платформа која е вовед во редефинирање и федерализација на државата.Порачуваат дека нема да дозволат да се променат името, знамето, химната и државниот грб. Дијаспората на дело покажува како се сака татковината. Тие нема да дозволат СДСМ и Зоран […]

26.03.2017 11:09:35 Денешен Лас Вегас: Маж пукал во автобус и при тоа убил едно лице

Маж синоќа отворил оган во автобус во Лос Анџелес, при што убил едно лице, а друго лице повредил. Мажот е уапсен по тензичната ситуација, што траела четири часови, но поминала без дополнителни инциденти, соопшти полицијата во Лас Вегас, напоменувајќи дека нападот не е поврзан со тероризам. Осомничениот се затворил сам во автобусот. Потоа полицијата четири […]