Бектеши: Бројот на туристи зголемен за 56,6% за седум месеци, туризмот се враќа во нормала

пред 1 недела

Мерките на Министерството за економија даваат резултат, туризмот пополека се враќа во нормала. Последните податоци на Државниот завод за статистика покажуваат дека бројот на туристи во периодот јануари-јули 2021 година бележи раст од 56,6%, објави министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил.

„Во исто време бројот на ноќевања е зголемен за 46,6%. Во првите седум месеци годинава се регистрирани вкупно 317.713 туристи кои оствариле 1.034.645 ноќевања.

Имајки предвид дека во светски рамки туризмот беше една од најпогодените индустрии од пандемијата со Ковид 19, главниот фокус на Владата на Република Северна Македонија преку Министерството за економија како надлежна институција за развој на туризмот беше да се подржат најпогодените сектори.

Фокусот беше во зачување на работни места во овој сектор и подршка на индустријата преку конкретни финансиски мерки“, велат од Министерството за економија.

Share

Watch Gee Dor Dor's Space Adventure (Dub) Episode Full

Watch Initial D: Project D to the Next Stage - Project D e Mukete Episode Full

https://animekisa.in watch anime online

Watch anime online for free at 4Anime dubbed anime

Magcloud: https://www.magcloud.com/user/animeflixnl

Gitlab redox-os: https://gitlab.redox-os.org/kissanimemx

Scroll to Top