Продолжи откупот на тутун, земјоделците и натаму незадоволни

пред 6 месеци

Откупот на тутунот продолжува, но според производителите, проблемите не се надминати. Според нив, проценката на родот и натаму не е реална.

– По потпишаниот Договор од петокот, денеска очекувавме дека ќе се подобрат работите. Се случи неочекуваното, и горе-долу останаа истите проблеми на теренот. Некој е задоволен, но мнозинството се незадоволни. Затоа, ги замолуваме и ги охрабруваме тутунопроизводителите да оставаат кутии тутун за Второстепената комисија, секој кој смета дека му се цени тутунот нереално. Имаме најава, а тоа го кажа министерот Хоџа на состанокот во петокот, дека секој што ќе остави тутун за второстепена комисија, ќе се цени класа погоре. Само на таков начин може да извршиме притисок врз компаниите реално да прават проценка, изјави Игор Мирчески од Иницијативниот одбор на „Група македонски тутунари

Мирчески најави дека во четврток ќе имаат средба со премиерот Зоран Заев.

Според претседателот на Сојузот на земјоделските здруженија на Македонија, Менде Стомнароски, тутунарите ја имаат поддршката од Сојузот . Тој ги повика поверениците да ја работат работатата за која се платени.

-Секоја нереално проценета кутија тутун, да биде тргната настрана, за Второстепената комисија. Доколку не сакаат, да биде повикан Земјоделскиот инспекторат, рече Стомнароски.

Share

KissAnime spirited away kissanime: Watch The Hidden Dungeon Only I Can Enter Episode 11 (https://kissanimeonline.com/m/7B8z/ep-11)

AnimeFreak anime: Kimetsu no Yaiba Movie: Mugen Ressha-hen (Dub) Episode Preview

Scroll to Top