Вакцина против Ковид-19 вчера примиле 12.545 граѓани

пред 2 месеци

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 514.021 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583 дози вакцини, а ревакцинирани се 390.562 граѓани.

Со последните бројки 63% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 61% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 55% од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 45% од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина .

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба. Сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за вакцинација на децата.

Share

AnimeDao: AKB0048 (Dub) anime episode 13 online free at https://animedao.nl animedao

4Anime: Tokyo Ghoul (Dub) anime episode 12 online free at https://4anime.biz anime online

GoGoAnime: Pokemon: Lucario and the Mystery of Mew (Dub) anime episode Full online free at https://gogoanime.be fairy tail gogoanime

TwistMoe: Robot Girls Z Plus anime episode 6 online free at https://twistmoe.net anime twist app

Profile ameba: https://profile.ameba.jp/ameba/gogoanimelol

Bbvietnam: https://bbvietnam.com/members/animefreakws.180957/

Scroll to Top