(ВИДЕО) Каракачанов: Инсистираме Скопје да го спроведе Договорот за добрососедство

пред 9 месеци

Бугарија инсистира Република Северна Македонија да го спроведе потпишаниот Договор за соработка, добрососедство и пријателство, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов за Бугарската национална телевизија (БНТ).

– Бугарија е државата која отсекогаш и помагала на Македонија. Ние први ги признавме, им помогнавме финансиски, ги помагавме и воено за време на југословенското ембарго. Очекувавме колегијален однос, но добивме задкулисни игри, нагласи Каракачанов, кој е и лидер на партијата ВМРО – Бугарско национално движење (ВМРО-БНД).

Како што јави БГНЕС, според него, како и во целата своја 125-годишна историја, така и сега, партијата ВМРО „ја брани бугарштината“.

– Важно е да прекинеме со практикувањето на говорот на омраза, додаде Каракачанов.

Share

WCOStream: My My Mai anime episode 4 online free at https://wcostream.cc free anime

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

Infinite Stratos 2 (Dub) Episode 12

Durarara!!x2 Ten: Onoroke Chakapoko (Dub) (https://animepahe.cc/m/520j) Episode Full

Gogoanimelol gumroad: https://gogoanimelol.gumroad.com/posts

Pokecommunity: https://www.pokecommunity.com/member.php?u=972961

Scroll to Top