Високи функционери во МВР ги убедуваа жителите на Студеничани да не пукаат по свадби

пред 2 месеци

Денеска во општина Студеничани се одржа вонредна седница на Советот на општина Студеничани, на која присустуваа градоначалникот на општина Студеничани Азем Садики, директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, заедно со помошник директорот Шефик Бајрами, како и командирот на ПС Драчево Миле Трифуновски. На седницата беше разгледана безбедносната состојба во општината, која е оценета како стабилна, со тенденција кон подобрување, соопшти МВР.

Особено внимание беше посветено на пукањето со огнено оружје на семејните веселби и мерките за спречување на оваа појава.

Советот на општина Студеничани, градоначалникот и Министертвото за внатрешни работи ги повикуваат сите граѓани да се воздржат од пукање со огнено оружје на семејни веселби, затоа што тоа може да предизвика тешки последици.

Пукањето е спротивно на Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, а паричната глоба за ваков вид прекршок се движи од 200 до 500 евра (член 31). Зависно од последиците, пукањето може да претставува и кривично дело „предизвикување општа опасност“, за кое е предвидена и затворска казна од една до пет години (член 288 од Кривичниот законик).

Ваквите активности на МВР во наредните денови ќе продолжат и во другите општини, се вели во соопштението.

Share

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE

https://animekisa.in watch anime free

GoGoAnime: Hamtaro: Hamtaro's Birthday! - 3000 Hammy Steps in Search of Mommy (Dub) anime episode Full online free at https://gogoanime.be anime websites

KissAnime: Teekyu 4 anime episode 12 online free at https://kissanime.mx kissanime real website

Longisland: https://www.longisland.com/profile/animefreakws

Tune: https://tune.pk/user/gogoanimelol/about

Scroll to Top