ВМРО-ДПМНЕ: Секој ден е нов пик, вчерашната бројка од 641 заболени е вина на Комисијата, која треба да се замени со нова Специјална комисијата од експерти

пред 6 месеци

„Власта и Комисијата за заштита од заразни болести немаат никаков кредибилитет и не можат да се справат со корона кризата. Секој четврти тестиран во Македонија е болен од КОВИД.

Вчерашната бројка од 641 новозаболени е доказ дека ништо од тоа што власта направи нема ефект. Секок ден е нов пик.

Комисијата за заштита од заразни болести потфрли и од првично најавуваните 2.000 заболени за цела пандемија, сега имаме 2.000 за само една недела“, соопштува ВМРО-ДПМНЕ

„Власта предлага несуштински мерки за борба против пандемијата, уште од самиот старт во март пристапот е погрешен и политикантски.

Комисијата за заштита од заразни болести е главниот виновник за високиот број на заразени и починати. Комисијата наместо стручност демострираше политика.

Токму затоа е потребно формирање на Специјална комисија која ќе биде составена од професионалци, експерти во своите области кои здравјето и интересот на граѓаните ќе ги стават пред лично партиските интереси на партијата на власт.

СДСМ нема капацитет да биде во функција на граѓаните и овој пат одлучи да партизира се до крај.

Потребен е систематски пристап кој ќе резултира за подобрена општа здравствена состојба и силна економија“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Share

KissAnime kissanime official website: Dr. Stone: Stone Wars (https://kissanimeonline.com/m/MVKg) Episode 11

AnimeTV anime tv web: Jujutsu Kaisen (TV) (Dub) (https://animetv.cc/m/DaDg) Episode 19

Scroll to Top