Град Скопје продолжува со намалувањето на комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на пет денари по квадрат

пред 5 месеци

Град Скопје продолжува со конкретните мерки за помош на скопските угостители во интерес на полесно надминување на економските последици од пандемијата со коронавирусот. За таа цел и оваа година Град Скопје продолжува со намалувањето на комуналната такса за закуп на јавен простор од 15 на пет денари по квадрат (колкава што е минималната цена дозволена со закон), согласно одлуката на Советот на Град Скопје донесена минатата година, истакнаа од Град Скопје.

Оттаму додаваат дека значајно е да се нагласи дека Советот на Град Скопје минатата година веднаш по почетокот на пандемијата усвои низа мерки за помош на домашната економија, а граѓаните кои работат во стопанството да ги задржат своите работни места и полесно да ги пребродат економските последици од справувањето со глобалната пандемија.

– Град Скопје е најголем чинител во македонската економија. Тука се остварува најголемиот дел од нашиот БДП, тука е најголемиот број на работни места, тука се остваруваат најголемиот дел од инвестициите во земјава. Работите не смеат да запрат и Град Скопје ќе продолжи посветено да работи на враќањето на парите назад во стопанството, преку обезбедувањето на повеќе средства за капитални инвестиции и одлагање на неприоритетните инвестиции, истакна градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на минатогодишната седница на Советот на Град Скопје кога беше усвоен пакетот економски мерки.

Share

GoGoAnime: Di Gi Charat Summer Special 2000 anime episode 4 online free at https://gogoanime.be gogoanime haikyuu to the top

Website https://animeflv.uk: Watch Douluo Dalu: Hanhai Qian Kun animeflv Episode 13 anime websites

Watch Au Fou! Episode int version

Website https://aniwatch.pro: Watch Gash Bell The 1st Movie: Unlisted Demon aniwatch Episode Full watch animes

Spreaker: https://www.spreaker.com/user/14761012

Gogoanimelol wordpress: https://gogoanimelol.wordpress.com/

Scroll to Top