Заев преку Фејсбук го поддржа рушењето на охридските дивоградби

пред 2 недели

Премиерот Зоран Заев денеска на својот фејсбук профил објави дека изразува силна поддршка за „одлучната акција“ за отстранување на бесправно изградените објекти на охридското крајбрежје, што ја спроведува Општина Охрид и градоначалникот на Општината, Константин Георгиески.

– Правната држава става крај на хаосот и импровизациите на територијата на Охридскиот Регион и на езерското крајбрежје прогласено за светско наследство, заштитено од УНЕСКО, со цел да го реафирмираме владеењето на правото и да го подобриме квалитетот на живот на граѓаните, напиша Заев.
Премиерот посочува дека сите се еднакви пред законите и сите мора да ги почитуваат. Ова, како што појасни тој, особено е важно кога е во прашање заштитата на вредностите на светското наследство.

– Општина Охрид презема храбри и конкретни чекори кои сите треба да ги поздравиме. Се надевам дека наскоро ќе може да ја поздравиме и одлучноста на Општина Струга, наведува премиерот Заев во објавата на Фејсбук.

Share

Watch anime online for free at WCOStream free anime. Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone Episode Full

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. The Seven Deadly Sins: Wrath of the Gods (Dub) (https://animedao.nl/m/Y1dg) Episode 24

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD. Watch GG Bond: Guarding Episode Full

KissAnime Site123: https://60c09ca9e6734.site123.me/

Scroll to Top