Захараиева по средбата со Бучковски: Само зборови повеќе не се доволни, сакаме дела

пред 12 месеци

Само зборови повеќе не се доволни, сакаме дела, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, по разговорот со специјалниот претставник на македонската влада за решавање на спорот меѓу Скопје и Софија, Владо Бучковски.

Таа вели дека разговорите за наоѓање на решение ќе продолжат.

„Продолжуваме со разговори за изнаоѓање решение за преостанатите билатерални прашања со РС Македонија, како и решение за патот на РС Македонија кон нејзиното членство во ЕУ. Ова погрешно се нарекува вето затоа што е неодобрување на рамката за преговори. Ние сме во деликатна фаза од нашата врска“, рече Захариева.

Таа кажа дека бугарската позиција е јасна и дека бара гаранции за исполнување на Договорот за добрососедство, патоказ за негово спроведување, декларација дека нема претензии за македонско малцинство и употреба на јазикот според Договорот од 2017 година.

„Тоа го нема во преговарачката рамка и Бугарија не може да ја поддржи“, вели Захариева.

Share

watch animes. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

watch anime Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation

anime online Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

Dragon Ball Z (Dub)

anime websites One Piece (Dub)

Scroll to Top