Мас и Рот во изолација по средбата во Берлин на која беа и Димитров и Османи

пред 7 месеци

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ќе оди во двонеделен карантин поради средбата што ја имаше со неговата бугарска колешка Екатерина Захариева и нејзиниот заменик Петко Дојков во Берлин во понеделникот, откако бугарското МНР денеска соопшти дека таа е во самоизолација, а Дојков бил позитивен на брз тест за КОВИД-19.

На средбата со Захариева во Берлин на покана од германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас и на министерот за Европа Миахел Рот присуствуваа и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и шефот на димпломатијата Бујар Османи.

По извршената епидемиолошка проценка на ризик донесена е одлука вицепремиерот Димитров и министерот Османи да не одат во изолација.

Во карантин ќе оди и министерот за Европа во германското МНР, Михаел Рот. Како што соопшти германското МНР, во изолација заминуваат и други вработени во министерството кои присуствувале на средбите. Првиот тест на Мас бил негативен на коронавирус.

Во соопштението на германското МНР воопшто не се споменуваат темата и учесниците на состанокот во понеделникот поради кои министерот заминува во карантин.

На средбата со Захариева во Берлин на покана од германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас и на министерот за Европа Миахел Рот присуствуваа и вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и шефот на димпломатијата Бујар Османи.

По извршената епидемиолошка проценка на ризик донесена е одлука вицепремиерот Димитров и министерот Османи да не одат во изолација.

Share

KissAnime paradise kiss anime: Watch SK8 the Infinity (Dub) Episode 8 (https://kissanimeonline.com/m/Nyb8/ep-8)

AnimeTV watch anime dub: Naruto: Shippuden (Dub) (https://animetv.cc/m/5E5e) Episode 500

Scroll to Top