Мас: Ќе сториме се што е во наша моќ за старт на преговорите до крајот на годинава

пред 3 месеци

Германија ќе стори се што е во нејзина моќ да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ за време на германското претседателство до крајот на годинава, истакна германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас во обраќањето на доделувањето на наградата за човекови права на Фондацијата „Фридрих Еберт“ на премиерот Зоран Заев.

– Се водат интензивни разговори за одржување на првата меѓувладина конференција за време на претседателството на Германија со ЕУ. Ние и натаму ќе работиме со вас како и во изминатите денови бидејќи тоа е нашата цел јавно прокламирана за време на нашето претседателство. Од март чекаме конечно да почнат формалните преговори и настојуваме да ја одржиме првата меѓувладина конференција до крајот на годинава, рече Мас.

Нагласи дека од тоа ќе зависи и кредибилитетот на ЕУ во регионот.

– Одлучувачко ќе биде во наредните денови да се најде решение за прашањата за кои се уште немаме одговори. Ние сме сериозни за тоа и сакаме конкретно да ги реализираме овие цели. Сериозни сме кога велиме дека Западниот Балкан припаѓа во ЕУ и сакаме да имаме успех во тоа. Ќе сториме се што е во наша моќ да ве поддржиме на тој пат, рече шефот на германската дипломатија Хајко Мас на доделувањето на наградата на премиерот Зоран Заев во Берлин.

Share

Watch One Punch Man 2nd Season Episode 2 at GoGoAnime gogoanime kiss

Watch DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 4 (https://animeheaven.pro/m/Dm48/ep-4) at website https://animeheaven.pro. See more animeheaven dragon ball z

Scroll to Top