МЗ: Вчера се аплицирани 13.493 вакцини

пред 2 дена

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 763.965 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.493 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.411.735 дози вакцини, а ревакцинирани се 647.769 граѓани, соопшти Министерството за здравство.

Со последните бројки 55% од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина и 30% од населението над 18-39 години е вакцинирано со барем една доза вакцина. Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Децата од 12 до 18 годишна возраст се вакцинираат со согласност од родител, информира Министерството за здравство.

Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста се намалува шансата од заболување како и смртен исход од истата, велат од МЗ.

Share

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed

JoJo's Bizarre Adventure (Dub) Episode 26

Website https://animepahe.cc: Watch Zekkyou Gakkyuu: Tensei animepahe Episode 2 anime online

GoGoAnime: Sailor Moon SuperS (Dub) anime episode 39 online free at https://gogoanime.be gogoanime demon slayer

Blip: https://blip.fm/profile/kissanimemx/props

Blogger: https://www.blogger.com/profile/00230500517765771050

Scroll to Top