На Скопскиот аеродром пристигнаа 44 авганистански активисти со своите семејства

пред 3 дена

Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се активисти на оваа организација, но меѓу нив има и членови на нивните семејства.

“Организацијата „Тиркиз моунтејн“ е основана во 2006 година од принцот Чарлс со хумана мисија, која изминативе години имаше свои успешни активности во Авганистан.

Дополнително, оваа организација реставрираше повеќе од 150 историски објекти, третираше околу 165 илјади пациенти во клиниката во Кабул, отвори и поддржа повеќе од 50 мали бизниси во Авганистан, Мјанмар, и други активности.


Лицата ќе бидат привремено сместени во Скопје додека не се обезбеди трансфер до нивната крајна дестинација. Трошоците и за оваа група ќе бидат целосно покриени од меѓународните организации.

По слетувањето предвидена е стандардна процедура, поддршка од Црвениот крст, безбедносна проверка и заштита, медицинска поддршка, ПЦР тест и можност за вакцина“, велат од Владата.

Share

https://animeheaven.pro watch animes

Watch anime online for free at AnimeKisa anime sites

Website https://kissanime.mx: Watch Mini Dragon kissanime Episode 13 fire force kissanime

AnimeFLV: The Irregular at Magic High School The Movie - The Girl Who Summons The Stars anime episode Full online free at https://animeflv.uk free anime online

Gogoanimebe peatix: https://gogoanimebe.peatix.com/

Tune: https://tune.pk/user/animeflixnl/about

Scroll to Top