Од утре во Грција може да се влезе и со рапид тест

пред 3 месеци

Можноста за влез во Грција и со негативен антигенски рапид (брз) тест и зголемување на возраста од шест на 12 години за задолжителниот тест, се двете промени на правилата за влез во Грција, кои од утре, во 6 часот наутро стапуваат во сила, а меѓу другото важат и за државјаните на Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Атина.

Согласно министерската одлука, Северна Македонија и понатаму е на листата држави за кои важи исклучокот од забраната за влез во Грција на државјани на трети земји.

Па така, како што пренесува МИА, за патување кај јужниот сосед задолжителен е документ поврзан со Ковид-19, односно или сертификат за вакцинација, 14 дена по примената втора доза, или негативен резултат од ПЦР тест направен 72 часа пред патувањето или негативен резултат од рапид (брз) тест до 48 часа пред пристгнувањето во Грција или потврда за прележан коронавирус, како и пополнет PLF формуларот.

Овие обврски важат за лица со наполнети 12 години.

Промените вчера ги најави заменик -министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, кој рече дека земјите ќе бидат поделени во зелена, портокалова и црвена категорија.

Share

Website https://animedao.nl: Watch Haiyoru! Nyaruani animedao Episode 9 watch anime

ANIMEFLIX: Tailenders anime episode Full online free at https://animeflix.nl animeflix darling in the franxx

Website https://gogoanime.be: Watch Cleopatra: Queen of Sex gogoanime Episode Full gogoanime one piece

Gestalt (https://wcostream.cc/m/XnPQ) Episode Full

Facebook: https://www.facebook.com/gogoanimelol/

Zeef: https://zeef.com/profile/anime.flix

Scroll to Top