Османи: Протерувањето на дипломатот од Русија е неоправдано

пред 2 недели

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи смета дека одлуката за протерување на македонскиот дипломат од амбасадата во Москва е неоснована одлука која ќе влијае негативно на односите меѓу Македонија и Русија.

„Жалам за непоправданата одлука на Министерството за надворешни работи на Русија, ова е само возвратна политичка одлука. Ова несомнено ќе влијае негативно на билатералните односи помеѓу Северна Македонија и Руската Федерација“ – напиша Османи.

Протерувањето ја македонскиот дипломат е реакција на Русија за тоа што земјава на 14. мај објави дека вработен во Руската амбасада во Скопје е пргласен за персона нон грата.

Share

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Mashiroiro Symphony: The Color of Lovers Episode 12

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Taiso Samurai (Dub) Episode 11

4Anime Watch anime online, English anime online HD. Kite Liberator (Dub) (https://4anime.biz/m/5Xwr) Episode Full

KissAnime Podomatic: https://www.podomatic.com/podcasts/kissanime-contact

Scroll to Top