Праизведба на „Исмена“ од Катерина Момева во Велешкиот театар

пред 6 месеци

На сцената „Петре Прличко“ во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во Велес, со почитување на здравствените протоколи, вечер ќе биде праизведена монодрамата „Исмена“ од Катерина Момева, во режија на Елеонора Теова.

Монодрамата ја изведува актерката Моника Ставревска, а изведбата на музиката во живо е на Сашко Костов. Дизајнот на плакатот и промотивниот материјал е на Филип Коруновски.

Од театарот информираат дека според авторите на претставата, станува збор за артикулација на прашањата за потеклото и немоќта да се избега од сопствениот корен, за потребата да се одговорат егзистенцијални прашања преку соочување со минатото и непознатото во него – кое има лик на стапица за заробување на душата.

Share

AnimeDao animedao twitter: Dr. Stone (https://animedao.nl/m/226k) Episode 24

GoGoAnime gogoanime one punch man: Watch My Hero Academia 3 (Dub) Episode 8 (https://gogoanime.be/m/wD3X/ep-8)

Scroll to Top