Третоодделенци од кумановско основно училиште во изолација

пред 6 месеци

Едно одделение од кумановското основно училиште „Христијан Карпош“ е во изолација, потврдија денеска надлежните од училиштето и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Дваесетина третоодделенци од „Христијан Карпош“ се во изолација откако позитивни на коронавирус биле учителка и професор по англиски јазик, информираше директорката на училиштето, Лидија Костиќ. Таа нагласи дека се преземаат засилени мерки за дезинфекција во ова училиште, потенцирајќи дека ова е прв случај на изолација на одделение кое следи настава со физичко присуство. Информацијата ја потврди и кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски, но истакна дека генерално во училиштата, како и во градинките во Куманово засега е стабилна.

Вчера и општинскиот кризен штаб апелираше на почитување на мерките и оттаму нагласија дека се зголемува бројот на заразени млади лица и нивни семејства.

Димитриевски денеска апелираше граѓаните доследно да ги почитуваат мерките и препораките на Владата за превенција од ширење на коронавирусот. Тој во изјавата за медиумите истакна дека во Куманово во моментов расте бројката на заразени, затоа е многу важно, граѓаните доследно да ги почитуваат здравствените мерки донесени од Комисијата за заразни болести и Владата. Заразените добиваат помош од здравствениот систем, нагласи Димитриевски, истакнувајќи дека вклучени се и матичните лекари кои ги следат пациентите.

Share

Website https://animefreak.ws: Watch Mitsuboshi Colors (Dub) animefreak Episode 12 animes online

AnimeTV: Idaten Jump (Dub) anime episode 1 online free at https://animetv.cc free anime tv

Website https://animeflix.nl: Watch GG Bond Season 1: Magic Jurassic animeflix Episode 20 animeflix kamisama kiss

Website https://twistmoe.net: Watch Dr. Slump and Arale-chan: N-cha!! Excited Heart of Summer Vacation twistmoe Episode Full watch anime dub

Tupalo: http://tupalo.com/en/users/2612839

Aytoloja: http://www.aytoloja.org/jforum/user/editDone/162644.page

Scroll to Top