Тројца нови хоспитализирани во Скопје, во ковид центрите се лекуваат 121 пациент

пред 2 недели

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирани три нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 48 лица се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град.

Во последното деноноќие, на Институтот за ТБЦ немало приеми. Два примени пациенти имало во ковид центарот во ГОБ 8 Септември и еден на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во текот на вчерашниот ден. Во изминатите 24 часа дома се пуштени 3 оздравени пациенти.

Во ковид центарот на Институтот за ТБЦ се лекуваат пет пациенти. Во ГОБ 8 Септември има вкупно 15 болни, а на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 28 пациенти.

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 73 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани седум пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани пет пациенти. На инфективното одделение во Тетово има двајца пациенти, во Велес се лекуваат 11 болни, а во Куманово 15 пациенти. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано седум пациенти, во Прилеп тројца, во ковид центарот во Гостивар се лекуваат осуммина, а во Струга четворица болни.

Во болницата во Струмица хоспитализирани се девет пациенти, во Кичево двајца и во Кавадарци и во Гевгелија нема хоспитализирани лица.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 121 и има околу 500 празни болнички кревети во ковид центрите.

Поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид пациенти.

Share

https://animefreak.ws my hero academia season 4 animefreak. Watch Saber Marionette J (Dub) Episode 25

AnimeBee | Watch Anime Online | English Sub & Dub Anime Free. Naked Wolves Episode 52

AniWatch Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Usagi no Mofy Episode 3

KissAnime Minecraftforum: https://www.minecraftforum.net/members/kissanimemx

Scroll to Top