Филипче: Вакцините против коронавирусот се безбедни

пред 5 месеци

Министерот за здравство Венко Филипче во видео обраќање им порача на граѓaните дека вакцините против коронавирусот се безбедни, се развиваат на веќе проверени платформи и истите се единствен начин да ја победиме пандемијата.

Тој информираше дека Владата ќе обезбеди доволен број вакцини за да се вакцинира 60 до 70 проценти од населението, колку што е потребно за да се стекне колективен имунитет.

-Вакцините се развиени по безбедносни протоколи и процедури кои што компаниите за производство на вакцини години наназад ги користат. Благодарение на вакцините во светот се искоренети многу болести како паротитот, полиото и морбилите, истакна Филипче.

Тој вели дека се шират голем број дезинформации и лажни вести на кои граѓаните не треба да подлегнуваат, а вакцинацијата ќе биде целосно безбедна.

Share

AnimeHeaven dragon ball z anime heaven: Watch Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 1 (https://animeheaven.pro/m/ZnEL/ep-1)

4Anime 4anime a silent voice: Watch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 11

Scroll to Top