Филипче: Зголемен е бројот на брзите тестови и на термините за тестирање

пред 12 месеци

Министерот за здравство, Венко Филипче, рече дека граѓаните немаат потреба да стравуваат бидејќи има набавено доволна количина на брзи тестови и секој кој има симтоми може да се јави или на пунктовите или во болниците и да биде тестиран.

„Она што го правиме во изминатиот период е зголемување на бројот на тестови, особено на брзите тестови кои имаат посебна индикација. Пристигнати се 13 илјади брзи тестови, ние сме во постапка на набавка. Значајна количина на тестови ќе стигне во сите центри и согласно индикацијата и потребата сите граѓани ќе може да бидат тестирани“ рече Филипче во однос на набавката на брзи тестови за откривање на коронавирусот.

Тој додава дека термините постојано се зголемуваат и менуваат согласно епидемиолошката слика, односно зголемениот број на луѓе треба да се тестираат.

„Се зголемуваат секојдневно термините и во постојните лабаратории и на пунктовите на Центарот за јавно здравје и на клиниката во Козле. Секој кој има клиничка слика било каква , во било која од болничките установи на интерните клиники, на Инфективната, во болницата „8- ми септември“ секаде се поделени тие тестови“, рече Филипче.

Тој уште еднаш потенцираше дека целиот здравствен систем е ставен во услови справување со ковид пандемиијата при што интерените клиниките се прилагодени и подготвени да примат пацинети заболени од коронавирусот, а направени се и тимови од лекари специјалисти за таа намена.

Share

Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Dub) Episode Full

KissAnime: Broken Blade 5 anime episode Full online free at https://kissanime.mx kissanimedub

Watch Miru Tights Episode 12

Website https://twistmoe.net: Watch Maburaho twistmoe Episode 24 dubbed anime

Catchthemes: https://catchthemes.com/support-forum/users/animeflixnl/

Threadless: https://www.threadless.com/@gogoanimelol/activity

Scroll to Top