Филипче: Можна е препорака за трета доза вакцина против Ковид-19

пред 2 месеци

Очигледно е дека нема да запре трендот на појава на нови соеви на вирусот. Многу веројатно е дека делта-сојот нема да биде последниот сој на овој вирус, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Министерот Филипче кој денеска заедно со премиерот Зоран Заев беше во посета на реконструираната општа болница во Гевгелија, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека има зголемување на бројките на новодијагностицирани пациенти, но во овој момент, според него нема притисок ниту во болниците, ниту во амбулантите.

– Околу 15 пациенти се лекуваат на Инфективната клиника. Будно ја следиме состојбата. И покрај тоа што е сега прилично мирно, можно е овој тренд на пораст да продолжи и понатаму, а ние интензивно ги следиме и ги анализираме препораките во однос на вакцинацијата, вели Филипче.

Според него едно од можните сценарија е да има препорака за трета доза на вакцини. Во зависност од моменталната состојба, вели тој, ќе разговараат за евентуални рестриктивни мерки прво насочени кон оние кои не се вакцинирани.

– Затоа што нема потреба да им создаваме дополнителен ризик на луѓето кои се вакцинирани, знаејќи дека тоа е единствениот начин ние нормално да функционираме и животите да ги вратиме назад. Очигледно е дека кризата продолжува. Може да трае и повеќе години. Така што, ставаме акцент на вакцинацијата. Верувам дека нема да спласне интересот кај граѓаните, минатата недела неколку денови по ред бевме едни од лидерите во регионот по број на дадени вакцини на 100 жители што е добар знак, рече Филипче.

Share

Website https://animepahe.cc: Watch Radiant (Dub) animepahe Episode 21 anime pahe

GoGoAnime: Moriarty the Patriot anime episode 11 online free at https://gogoanime.be a silent voice gogoanime

Website https://animekisa.in: Watch Burn Up Excess (Dub) animekisa Episode 13 dubbed anime

Berserk Recap (https://4anime.biz/m/j0Rr) Episode Full - Raw

Gab: https://gab.com/gogoanimelol

Community getvideostream: http://community.getvideostream.com/user/animeflixnl

Scroll to Top