Фон дер Лајен во Македонија на 28 септември

пред 3 дена

Од дипломатските служби во Брисел потврдуваат дека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ќе ја посети и Северна Македонија до крајот на овој месец.

Според првичните информации, претседателката ќе ја посети Северна Македонија на 28 септември, на ист ден со Албанија, на 29-ти таа ќе отпатува за Косово и Црна Гора, а посетата ќе ја заокружи на 30-ти со Србија и Босна и Херцеговина

Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска од Стразбур најави дека до крајот на овој месец ќе го посети Западниот Балкан со цел да донесе силна порака на поддршка за приклучување на регионот кон Европската Унија.

Од Европската комисија потврдија дека претседателката ќе ги посети сите шест земји од регионот вклучително и Северна Македонија.

Како што објаснуваат изворите, во Брисел посетата сѐ уште се подготвува и нема детали за програмата за сега.

Претседателката оваа посета ја организира една недела пред Самитот ЕУ-Западен Балкан кој ќе се одржи на почетокот на октомври во Брдо, Словенија и чија цел е да се потврди поддршката на ЕУ за регионот како што тоа беше случај со самитот во Софија, а потоа и во Загреб, под бугарско, односно хрватско претседателство.

– Овој самит ќе биде важна прилика не само да се потврди европската перспектива за Западен Балкан и нивната натамошна интеграција, туку и да се даде дополнителен поттик за имплементацијата на Економскиот и инвестициски план, кој е срцето на нашиот ангажман со регионот, изјавија од Европската комисија.

Share

ANIMEFLIX: Yona of the Dawn (Dub) anime episode 24 online free at https://animeflix.nl animeflix weathering with you

Watch anime online for free at AnimeFLV free anime online

Website https://twistmoe.net: Watch Saint Seiya: Knights of the Zodiac twistmoe Episode 114 anime sites

AnimeBee: Fist of the North Star (Dub) anime episode 36 online free at https://animebee.to english dubbed anime

Effecthub: http://www.effecthub.com/people/gogoanimebe

Progettokublai: http://www.progettokublai.net/forums/users/animefreakws

Scroll to Top