Австралија ќе ги укине рестрикциите кога 80 проценти од населението ќе биде вакцинирано

пред 2 месеци

Австралискиот премиер Скот Морисон најави четиристепен план со кој би се олесниле ограничувањата поради коронавирусот и порача дека земјата ќе мора да вакцинира 80 отсто од возрасното население пред да размисли за повторно отворање на границите.

Оваа земја се бори со пандемијата на Ковид-19 многу подобро отколку многу други развиени земји, со нешто повеќе од 34.000 случаи и 924 смртни случаи.

Тоа е пред сè резултат на затворање на границите, локалните карантини и почитувањето на мерките за јавно здравје, но вакцинацијата во земјата е доста бавна и само 18 отсто од возрасната популација досега е целосно имунизирана.

Премиерот не изнел поконкретни детали за планот, но изразил уверување дека фазата Б, целосна вакцинација на 70 отсто од населението, би можела да биде реализирана до крајот на годината.

Сиднеј и неговата околина во австралиската држава Нов Јужен Велс во моментов се под повеќенеделно строго затворање што ќе трае најмалку до крајот на август.

Со ваквата мерка властите се обидуваат да се изборат со високо заразниот делта сој од кој во новиот бран со податоци од последните 24 часа заболеле 3.190 лица.

Делови од соседната сојузна држава Квинсленд започнуваат тридневно вонредно затворање откако државата регистрираше 6 нови случаи на делта сојот.

Share

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animeflv.uk: Watch PriPara Movie: Mi~nna Atsumare! Prism☆Tours animeflv Episode 1-a anime stream

https://animeflix.nl animeflix sailor moon

TwistMoe: Dragon Goes House-Hunting (Dub) anime episode 12 online free at https://twistmoe.net anime online

Forum acronis: https://forum.acronis.com/user/359867

Recipes mentaframework: http://recipes.mentaframework.org/user/editDone/137658.page

Scroll to Top