Азербејџан: Ереван гранатираше населени места во три окрузи околу Нагорно Карабах

пред 11 месец

Азербејџанското Министерство за одбрана соопшти дека интензивните судири во Нагорно Карабах продолжиле во текот на претходното деноноќие, а ерменските сили гранатирале населени места во три окрузи во околината на овој регион.

Во соопштението на Министерството се наведува дека „непријателот гранатирал населени места во окрузите Геранбој, Тертер и Адгам, а азербејџанската војска презема соодветни мерки“.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија во Нагорно Карабах ескалираа на 27 септември. Двете страни прогласија воена состојба и општа мобилизација, а пријавуваат и жртви, вклучувајќи и цивили.

Судирот меѓу Баку и Ереван почна во февруари 1988 година, кога автономниот регион Нагорно Карабах прогласи отцепување од Азербејџан. За време на конфликтот меѓу 1992 и 1994 година, Азербејџан ја изгуби контролата врз Нагорно Карабах и седум соседни региони.

Share

AnimeFLV: La croisée dans un labyrinthe étranger Special anime episode Full online free at https://animeflv.uk free anime

Website https://gogoanime.be: Watch Another: The Other gogoanime Episode Full gogoanime mobile

Mind Game Episode Full

Website https://kissanime.mx: Watch Stars Align kissanime Episode 12 tokyo ghoul kissanime

Deviantart: https://www.deviantart.com/kissanimemx

Zintro: https://www.zintro.com/profile/animefreakws

Scroll to Top