Американската војска соопшти дека повлекувањето од Авганистан ќе зависи од ситуацијата на теренот

пред 3 месеци

Повлекувањето на американските војници од Авганистан, кое американскиот претседател Доналд Трамп планира да го заврши до Божик, ќе зависи од намалувањето на насилството на теренот и другите услови предвидени со договорот потпишан од САД и талибанците во февруари, соопшти синоќа американската војска..

– Договорот и плановите за повлекување во целина предвидуваат одредени услови, изјави началникот на Генералштабот на американската армија Марк Мили.

Трамп на 7 октомври рече дека би сакал да ги повлече американските трупи од Авганистан до Божик, побрзо отколку што беше предвидено со договорот меѓу САД и Талибанците. Администрацијата на Трамп вети дека ќе ги повлече сите американски сили од Авганистан најдоцна до средината на 2021 година.

Share

Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? III (Dub) Episode 9 at website https://animefreak.ws anime freak

Naruto (https://crunchyrollfree.com/m/xZbz) Episode 220 at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll premium reddit

Scroll to Top