Американскиот и рускиот претседател се слушнаа по телефон, за првпат по инаугурацијата на Бајден

пред 1 месец

Претседателот на САД, Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин, за првпат по изборот на Бајден разговарале по телефон, соопшти Белата куќа, додавајќи дека разговорот бил по иницијатива на руската страна.

– Владимир Путин му честиташе на Џозеф Бајден со почетокот на работата во својство на претседател на САД. Истакна дека нормализацијата на односите меѓу Русија и САД би била од интерес на двете земји и со оглед на нивната одговорност за одржување на безбедноста и стабилноста во светот, тоа би било од интерес и на меѓународната заедница, се вели во денешното соопштение од Кремљ.

Главни теми на разговорот биле повлекувањето на САД од Договорот за отворено небо, проблемите со Заедничкиот продлабочен план за акција (нуклеарниот договор со Иран), регулирање на конфликтот во Украина, борбата со Ковид-19.

Двајцата лидери, исто така, разговарале и за Договорот за ограничување на стратешкото нуклеарно вооружување СТАРТ, кој администрацијата на Трамп го напушти пред една и пол година.

– Во најскоро време, двете страни ќе ги завршат неопходните процедури за натамошно функционирање на тој важен меѓународно-правен механизам за заемно ограничување на ракетно-нуклеарните арсенали, се прецизира во соопштението на Кремљ. Договорот истекува на 5 февруари.

Share

Watch Gintama Episode 36 (https://animeflix.nl/m/2Ee/ep-36) at website https://animeflix.nl. See more animeflix the god of highschool

Watch Kyokou Suiri 2nd Season Episode Preview at AnimePlanet animeplanet

Scroll to Top