Баку тврди дека Ерменците гранатираат села околу Нагорно Карабах

пред 5 месеци

Министерството за одбрана на Азербејџан денеска соопшти дека ерменската армија гранатирала шест нивни села околу Нагорно Карабах.

– Тие нè гранатираат, но ние соодветно одговараме, се вели во соопштението.

Пред десетина дена Баку тврдеше дека Ерменците ја гранатирале азербејџанската армија.

Од друга страна, официјален Ереван тврди дека воените сили на Азербејџан почнале акција против Нагорно Карабах, гранатирајќи населени места, вклучително и главниот град на областа, Степанакерт.

Двете страни пријавија жртви, меѓу кои имало и цивили.

Share

Watch By the Grace of the Gods Episode 10 (https://animeplanet.cc/m/pywy/ep-10) at website https://animeplanet.cc. See more boku no hero academia anime planet

Watch The Rising of the Shield Hero Episode 24 (https://animefreak.ws/m/zgad/ep-24) at AnimeFreak anime freak

Scroll to Top