Бајден прифати, Трамп одби да учествува во виртуелната предизборна дебата

пред 12 месеци

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека нема да учествува на втората претседателска дебата, што треба да се одржи виртуелно, додека штабот на неговиот демократски противкандидат Џо Бајден објави дека тој прифаќа ваков вид дебата.

– Јас нема да учествувам во виртуелна дебата. Нема да губам време на виртуелна дебата, изјави Трамп за Фокс Бизнис откако Комисијата за претседателски дебати објави дека настанот ќе се одржи виртуелно, затоа што претседателот е заразен со коронавирусот.

Заменичката на менаџерот на кампањата на Бајден, Кејт Бедингфилд, во соопштение наведе дека поранешниот потпретседател со нетрпение очекува да може директно да му се обрати на американскиот народ и да ги спореди неговите планови за повторно обединување и градењето на државата со „неуспешното лидерство на Доналд Трамп за време на епидемијата на коронавирусот“ кое, како што оцени, ја фрли силната економија што ја наследи во најтешката криза од Големата депресија.

Комисијата за претседателски дебати денеска соопшти дека втората дебата на претседателските кандидати Доналд Трамп и Џо Бајден ќе биде виртуелна, откако Трамп беше позитивен на коронавирусот.

– Втората претседателска дебата ќе биде во форма на градски состаноци, на кои кандидатите учествуваат од различни оддалечени локации, се вели во соопштението на Комисијата.

Втората дебата е закажана за 15 октомври, а нејзин модератор ќе биде Стив Скали, извршен продуцент и политички уредник на мрежата Си-Спан Нетворкс (C-Span Networks).

Share

Watch Getsumen To Heiki Mina Episode 11

Website https://aniwatch.pro: Watch The Heroic Legend of Arslan: Dust Storm Dance aniwatch Episode 8 anime online

Full Metal Panic! Invisible Victory (Dub) (https://4anime.biz/m/MX9Y) Episode 12

Animepahe: Luo Xiao Hei Zhan Ji: Fan Wai anime episode 3 online free at https://animepahe.cc watch anime free

Metooo: https://www.metooo.io/u/gogoanimebe

Appsplit: http://appsplit.com/users/kissanimemx

Scroll to Top