Белгија регистрира нови рекордни 345 смртни случаи од Ковид-19 за 24 часа

пред 7 месеци

Иако полека се намалува бројот на новозаразени од Ковид-19 во Белгија, во последните 24 часа се регистрирани нови рекордни 354 починати во земјата, јави дописничката на МИА од Брисел.

Последниот пик на смртни случаи е на шести ноември со 208 починати, но не е исклучено и денешната бројка од 345 да биде надмината, предупредуваат здравствените власти и информираат дека болничките капацитети се блиску до својот краен лимит.

Утешително е што бројот на новозаразени и на нови хоспитализирани, вклучително и на интензивна нега, константно се намалува, и иако расте бројот на смртни случаи, тој расте побавно од досега.

Според властите бројот на новозаразени се преполовува секои осум дена, надежта е дека бројката ќе се спушти под илјада за еден месец.

Портпаролот на кризниот штаб смета дека „полека излегуваме од катастрофалното сценарио“, но дека треба да се остане внимателен.

Share

ANIMEFLIX animeflix hello world: SK8 the Infinity (Dub) (https://animeflix.nl/m/nBlD) Episode 8

WCOStream black clover wcostream: Watch My Hero Academia (Dub) Episode 8 (https://wcostream.cc/m/ae1K/ep-8)

Scroll to Top