Болниот Доналд Трамп зема свој лек. Како ќе оди тоа?

пред 4 месеци

Политико

Како и секоја нормална личност примена во болница која се уште може да зборува и да оди, претседателот Доналд Трамп сакаше да излезе од таму. Според Си-Ен-Ен, тој побарал да ја напушти болницата во неделата, бидејќи, делумно, сметал дека хоспитализацијата го прави слаб, но тој се решил за брз круг пред Националниот воено-медицински центар Волтер Рид со тајната служба за да ја покаже својата виталност.

Но, сега тој ја доби отпусната листа, иако неговиот лекар призна дека „се уште не е надвор од шумата“.

Никој од нас – новинари, политичари, експерти за инфективни болести, потрошувачи на вести – не може да суди за мудроста да го испратиме дома – затоа што има многу што не знаеме за неговиот здравствен статус.
Наместо да ни ја дадат вистинската вистина, Трамп, неговите лекари и неговите соработници ја мачкаа и зашеќеруваа во неговата состојба за да звучи како да е најздравиот човек.

„Се чувствувам подобро отколку пред 20 години!“ објави Трамп во својот твит.

Заблажување на грдото е обележје на пристапот кон политиката на администрација на Трамп уште од првиот ден, па затоа не е изненадување што тој ја применува истата техника со сопствената инфекција. Тој постојано ја минимизираше сериозноста на пандемијата, тврдејќи дека таа само ќе исчезне, дека мора да се вратиме на работа и да се вратиме на училиште. Тој директно ги обесхрабри новинарите да носат маски на брифинзите за новинарите и претера со напредокот на вакцината.

Прво, тој го поттикна управувањето со пандемијата на потпретседателот Мајк Пенс, потоа го командуваше за да може да го држи главниот дневен брифинг, а потоа ги напушти телевизиските сесии затоа што тој направил таков куп за односи со јавноста само за да ги земе повторно на спинувајте ги идните вакцини и терапија.

Според умот на Трамп, најдобриот начин да се справите со пандемијата и на лично ниво и на ниво на политика е да се преправате дека не постои, и дека ако постои, тоа не е толку важно.

Тој сака да верувате дека поминало најлошото од неговата инфекција затоа што бил доволно силен да седне на маса и да биде фотографиран како потпишува документ. Тој сака да верувате дека станува се подобар затоа што се возеше со џип на тајна служба. Тој сака да верувате дека тој е надвор од шумата затоа што излегува од болницата.

„Не плаши се од Ковид“, напиша тој во својот твит во понеделникот попладне. „Не дозволувај да доминира во твојот живот“ – лесно е да се каже ако сте примател на најдобрата (и бесплатна) здравствена заштита 24/7 во светот.

Тој сака да верувате дека се е добро затоа што „добива одлични извештаи од лекарите“, како што рече во неделното видео од Волтер Рид.

Ако навистина добива толку одлични извештаи од документите, тој мора да е првата болна личност во историјата што ги прикрива вистинските докази дека станува се подобар.

Како и кај политиката на Трамп да ја „поттрнеме под чергата“ кон Ковид-19, неговата одлука да троши проток на информации за неговата болест на дриблинг, само ги охрабри шпекулациите и критиките од печатот и медицинскиот естаблишмент. Неговите лекари продолжуваат да ни даваат оптимистички вести за здравјето на Трамп, но одбиваат да одговорат на прашања што може лошо да се одразат на неговото закрепнување.

Размислете: Знаеме дека имал Ковид-19, но не знаеме точно кога и датумот на неговиот последен негативен тест Ковид-19. Знаеме дека тој имаше треска во петокот, но не и колку беше висока. Знаеме дека му беше даден кислород во петокот и дека нивото на кислород во крвта повторно се намали во саботата, но неговите лекари нема да разјаснат дали повторно му е даден кислород. Не знаеме дали претрпел оштетување на белите дробови или имал пневмонија. Не знаеме како и каде се разболе од оваа болест, но знаеме дека најмалку 30 лица (и сметајќи) неодамна беа во неговата непосредна орбита – сопругата Меланија, вработените во Белата куќа и кампањата, сенатори, новинари во Белата куќа, поранешен гувернер на Њу Џерси. Крис Кристи, претседателот на Универзитетот во Нотр Дам и други – исто така имаа позитивни тестови.

Ние исто така не знаеме точно зошто лекарите го лекуваа Трамп со стероид Дексаметазон, кој обично е резервиран за тешки случаи на Ковид-19, или зошто лекарите му дозираа со експериментални лекови. Дали ги изгубил сетилата за вкус и мирис? И тоа е само прегледот (видете во списанието Science за повеќе детали).

Додека Трамп се враќа во Белата куќа, се претпоставува дека се уште е заразен, прес-корпусот ќе го пречека со нова рунда прашања. Дали претседателот ќе се карантира во просториите за гости во Белата куќа за да спречи зараза да се шири? Дали Трамп ќе биде изолиран или ќе биде дом со неговата сопруга, која има Ковид-19? Кому ќе му биде дозволено да го посети и какви медицински мерки на претпазливост ќе преземат? Колку е мудро да се врати во Белата куќа, која се чини дека е центар на еколошки кластер на инфекции? Дали продолжуваат експерименталните третмани? Кога ќе дознаеме повеќе за неговата медицинска историја? Дали Трамп би бил отпуштен ако тој бил просечна личност, а не претседател на САД – и успешен заканувач?

Пет дена по инфекцијата на Трамп, се уште не знаеме колку беше болен. Се уште не знаеме колку е болен. Неговата долгорочна прогноза останува мистерија. Се уште не знаеме дали постојаните симптоми ќе се мешаат во неговата работа како претседател.

Се што навистина знаеме со сигурност е дека тој е болен и дека тој и неговите лекари продолжуваат да го прикриваат степенот на неговата болест. Тоа е многу болна администрација.

Share

Watch Dr. Stone: Stone Wars Episode 1 (https://animeheaven.pro/m/4oVW/ep-1) at website https://animeheaven.pro anime heaven org

Jujutsu Kaisen (TV) (Dub) (https://crunchyrollfree.com/m/xQ2D) Episode 9 at Crunchyroll crunchyroll premium free 2020

Scroll to Top