Борел: ЕУ размислува за воведување економски санкции против Белорусија

пред 2 месеци

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија ќе разговараат за воведување економски санкции против Белорусија, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Жозеп Борел.

Причината е принудното слетување на патнички авион на „Рајанер“ во Минск на 23 мај и притворањето на новинарот Роман Протасевич и неговата пријателка.

– Киднапирањето на авионот и приведувањето на двајцата патници е целосно неприфатливо и ќе почнеме да разговараме за воведување на секторски и економски санкции, изјави Борел пред неформалниот состанок во Лисабон.

Тој додаде дека работата во новата рунда санкции против Белорусија е во напредна фаза, но не изнесе повеќе детали.

Share

AnimeHeaven Watch english anime Online in HD for FREE. Happy☆Lesson: Advance (https://animeheaven.pro/m/3Jp) Episode 13

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE. Chain Chronicle: The Light of Haecceitas Part 3 Episode 1-a

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE. Tenshi Nanka ja Nai (https://animedao.nl/m/kB84) Episode Full

Scroll to Top