Борел: Русија сака да ја подели ЕУ, Унијата мора да остане обединета

пред 3 дена

Русија сака да ја подели Европската унија преговарајќи само со одредени членки, на што треба да одговори со единство, изјави денеска министерот за надворешни работи на Европа, Жозеп Борел, на пленарната седница на Европскиот парламент.

– Нашето единство треба да биде најголемото богатство во односите со Русија. Сакаат да не поделат, не им е грижа за Европската унија, рече Борел во расправата со европратениците за односите ЕУ-Русија.

Тој смета дека Русија сака да разговара со земјите -членки поединечно и само со одредени, „со оние што се важни“.

– Русија секогаш се обидува да ја подели Европската унија, а Унијата како одговор мора да остане обединета. Верувајте ми, тоа не е секогаш лесно, истакна тој.

Шефот на европската дипломатија смета дека состојбата на европско-руските односи е „потешка од кога било“ и дека „де факто нема вистинска комуникација“.

– Сепак, Русија е сосед на ЕУ и важен глобален играч, затоа е потребна нова стратегија за да се направат односите со Русија помалку конфликтни, попредвидливи и постабилни. Таа стратегија не смее да подразбира откажување од поддршката за руското граѓанско општество, бидејќи поддршката на демократијата е еден од главните приоритети на ЕУ, истакна Борел.

Share

4Anime: Mobile Suit Gundam F91 anime episode Full online free at https://4anime.biz persona 4 the animation

DD Fist of the North Star (https://animefreak.ws/m/9W) Episode 13

Animepahe: Kimagure Robot anime episode 10 online free at https://animepahe.cc stream anime online

AniWatch: Petit Clover Advance (Dub) anime episode 7 online free at https://aniwatch.pro dubbed anime

Independent academia: https://independent.academia.edu/gogoanimebe

Zoimas: https://www.zoimas.com/profile/gogoanimelol/about

Scroll to Top