Британската морнарица ќе ги штити риболовните води во случај на Брегзит без договор

пред 6 месеци

Четири патролни брода на Кралската морнарица од 1 јануари ќе бидат подготвени да ги заштитат британските риболовни води доколку преодниот период по Брегзит заврши без договор за идните односи со Европската унија, соопшти денеска британското Министерство за одбрана (МоД).

– МоД спроведе обемно планирање и подготовка за да се обезбеди подготвеност за одбрана за голем број сценарија на крајот на преодниот рок, рече портпаролот на британското Министерство за одбрана.

Бродовите на морнарицата долги 80 метри ќе имаат овластување да ги запрат, проверат и запленат сите рибарски бродови на ЕУ кои работат исклучиво во Британската економска област (ЕЕЗ), што се протега на околу 320 километри од брегот.

„Гардијан“ претходно објави дека два брода ќе бидат распоредени на море, додека другите два ќе бидат подготвени во случај на влез на рибарски бродови од ЕУ во ЕЕЗ.

Преговорите меѓу Лондон и Брисел се заглавени на три прашања – риболов, фер конкуренција и решавање на идни спорови. Велика Британија ја напушти ЕУ на 31 јануари, но е неформална членка до 31 декември и крајот на преодниот рок.

Британскиот премиер Борис Џонсон и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен вчера изјавија дека трговски договор е „малку веројатен“.

Share

AnimeTV stream anime to tv: The Rising of the Shield Hero Season 2 Episode 1-Preview

AnimeFreak animefreak dororo: Watch My Hero Academia (Dub) Episode 7

Scroll to Top