Британскиот регулатор за лекови со предупредување за анафилакса за вакцината на „Фајзер/Бионтек“

пред 6 месеци

Британскиот регулатор за лекови соопшти дека секој што имал анафилакса на лек или храна не треба да се вакцинира со вакцината против Ковид-19 на Фајзер/Бионтек, давајќи поцелосно упатство за претходното предупредување за алергија на вакцината.

Велика Британија почна масовни вакцинации на населението во вторникот.

Агенцијата за лекови и здравствени производи (МХРА) соопшти дека има два извештаи за анафилакса и една за можна алергиска реакција од воведувањето на вакцинацијата.

„Секое лице со историја на анафилакса на вакцина, лек или храна не треба да ја прима вакцината на Фајзер/бионтек“, рече извршниот директор на МХРА, Џун Рејн.

Таа додаде дека повеќето луѓе нема да имаат анафилакса и дека придобивките од заштитата на луѓето од Ковид-19 ги ​​надминуваат ризиците.

„Можете да бидете апсолутно сигурни дека оваа вакцина ги исполни робусните стандарди на безбедност, квалитет и ефикасност на МХРА“, рече Рејн.

Таа истакна дека ваквите алергиски реакции не биле дел од клиничките испитувања на Фајзер. Сепак, алергиските реакции може да биле предизвикани од компонента на вакцината наречена полиетилен гликол или ПЕГ, која помага да се стабилизира вакцината, а не се наоѓа во другите видови вакцини.

Анафилакса е прекумерна реакција на имунолошкиот систем, а Националната здравствена служба ја опишува како сериозна реакција и понекогаш опасна по живот. Поцелосни упатства што појаснуваат дека главниот ризик е специфично анафилакса, се издадени по консултација со експерти за алергија. МХРА првично советуваше секој со историја на „значителни алергиски реакции“ да не ја примаат вакцината.

Фајзер/Бионтек соопштија дека ја поддржуваат истрагата за MХРА.

Минатата недела, британскиот MХРА беше првиот во светот што одобри вакцина развиена од германски Бионтек и Фајзер, додека Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) и Европската агенција за лекови (EMA) продолжуваат да ги анализираат податоците.

Share

AniWatch watch anime free: My Hero Academia 2 (https://aniwatch.pro/m/VnXB) Episode 25

AnimeDao one punch man season 2 animedao: Watch Black Clover Episode 129

Scroll to Top