Британските научници против укинување на дел од мерките за Божик

пред 7 месеци

Двете највлијателни научни медицински списанија во Велика Британија упатија апел до Владата да се откаже од планот за укинување на дел од рестриктивните мерки, воведени поради Ковид-19, пет дена околу Божик, поради ризик од преоптоварување на здравствените служби.

Во своето второ заедничко соопштение на уредниците по повеќе од сто години „Бритиш медикал џурнал“ (British Medical Journal) и „Хелт сервис џурнал“ (Health Service Journal) наведуваат дека Владата треба да ги заостри мерките петте дена околу Божик, а не да дозволи контакти помеѓу членови од три семејства.

– Веруваме дека Владата наското ќе направи уште една голема грешка, која ќе не чини голем број животи. Доколку нашите политички лидери не преземат брза и одлучна акција, тие веќе нема да можат да тврдат дека ја штитат Националната здравстена служба (НХС), истакнуваат научниците.

Share

4Anime watch anime online: Watch How Not to Summon a Demon Lord Ω Episode 1

AnimeTV anime on tv: Assassination Classroom (Dub) (https://animetv.cc/m/yZNN) Episode 22

Scroll to Top