Брнабиќ: До крајот на јануари Србија ќе има два милиона вакцини

пред 4 месеци

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека Србија ќе има два милиона вакцини до крајот на јануари, од различни производители, вклучувајќи ги и количините што пристигнаа на крајот на декември.

Таа рече дека дополнителни 1,3 до 1,5 милиони дози вакцини се очекуваат во февруари.

– Така до мај, јуни се надевам дека ќе можеме да ја завршиме вакцинацијата. Ако успееме, ќе бидеме една од првите земји што ќе го сториме тоа во Европа, рече Брнабиќ.

Таа повтори дека Србија во моментов има договор за осум милиони вакцини, од различни производители, што е доволно за вакцинирање на четири милиони луѓе, наведувајќи дека властите рано ги започнале преговорите.

Share

AnimeHeaven animeheaven hunter x hunter: Watch Wonder Egg Priority Episode 2

AniWatch watch animes: DARLING in the FRANXX (Dub) (https://aniwatch.pro/m/nrgQ) Episode 24

Scroll to Top