Бројот на заразени со Ковид-19 во Кина расте, нови 144 за 24 часа

пред 4 месеци

Во Кина се потврдени 144 нови случаи на заразени со коронавирусот во изминатите 24 часа, што е највисок дневен биланс од 1 март минатата година, објави Националната здравствена комисија.

Од 126 нови локални инфекции, најмногу имало во провинцијата Хејлоџијанг – 69 и во Џилин 33.

Бројот на асимптоматски случаи, што Кина не ги класифицира како група на луѓе кои страдаат од ковид, се искачи на 113 во споредба со 58 претходниот ден.

Вкупниот број на лица заразени со Ковид-19 во Кина е 88.701, а бројот на смртни случаи остана непроменет – 4.635.

Share

AniWatch anime online: Watch Hunter x Hunter (Dub) Episode 87

AnimeDao animedao boku no hero: Horimiya Episode 13

Scroll to Top