Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 40 милиони

пред 5 месеци

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот надмина 40 милиони, поточно 40.014.845, покажуваат податоците на интернет страницата Ворлдометер.

Бројот на починати од почетокот на пандемијата е 1.115.308, а закрепнале речиси 30 милиони луѓе – 29.927.866.

Во моментов во светот има 8.971.671 активен случај, од кои 8.899.700 се со лесни симптоми, а 71.971 се во критична состојба.

Најголем број на пациенти сè уште има во САД – 8.343.140, во Индија – 7.494.551, во Бразил – 5.224.362 и во Русија 1.399.334.

Од европските земји, најпогодена е Шпанија – 982.723, во Франција има 867.197 и во Велика Британија до сега има 705.428 заразени.

Share

Watch The King's Avatar Episode 4 (https://kissanimeonline.com/m/73g7/ep-4) at website https://kissanimeonline.com. See more kissanime official

Watch Kaguya-sama: Love is War Episode 3 at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll free premium account 2020

Scroll to Top