Вакцината против коронавирусот во Германија ќе биде достапна пред првиот квартал од 2021 година

пред 6 месеци

Вакцината против коронавирусот се очекува во Германија да стане достапна пред првиот квартал од следната година, се наведува во националната стратегија за вакцинирање.

Во овој стратешки документ на Министерството за здравство, изготвен на 15 страници, во кој увид имале британските медиуми, се наведува дека седумте потенцијални вакцини, чие тестирање треба да се заврши оваа или следната година, во Германија можат да бидат достапни во доволно количество за почеток на националната кампања за приоритетните групи.

Станува збор за вакцините на АстраЗенека, БиоНТек со партнерот Фајзер, Модерна и Нововакс, Џонсон&Џонсон, ГлаксоСмитКланј и КјуВек.

Германија планира да воспостави централизирани секции за вакцинирање и во прв ред да ги вакцинира приоритетните групи.

Share

AnimeTV freak anime tv: Naruto (Dub) (https://animetv.cc/m/XLl) Episode 220

GoGoAnime watch anime: Watch Gintama Episode 19

Scroll to Top