Ватикан отвора во Рим прифатен центар за бегалци

пред 3 месеци

Зграда во Рим, што им припаѓа на монахињи, ќе биде претворена во прифатен центар за шеесетина бегалци, соопштија од Ватикан. Полскиот кардинал Конрад Крајевски, кој е задолжен за добротворните активности на папата Франциск и кого италијанскиот печат понекогаш го нарекува папа „Робин Худ“, во соопштение нагласува дека центарот ќе прима жени и деца во првите месеци во Италија по пристигнувањето преку хуманитарни коридори. Сицилијанските монахињи на „Божествената промисла на Катанија“ ја ставија на папата на располагање бесплатно римската зграда. Прифатниот центар ќе го води италијанската католичка заедница Сант Егидио, која од 2015 година организира хуманитарни коридори од Сирија, Африка и Грција. Текстот Ватикан отвора во Рим прифатен центар за бегалци е превземен од А1он .

Share

Sword Art Online Alicization War of Underworld Part 2 (Dub) Episode 7 at website https://animeheaven.pro. See more sites like animeheaven

Watch Fire Force Season 2 (Dub) Episode 9 (https://gogoanime.be/m/jMkR/ep-9) at website https://gogoanime.be. See more seven deadly sins gogoanime

Scroll to Top