ВИДЕО: Кинеското летало Чанг 5 успешно слета на Месечината

пред 2 месеци

Кинеското вселенско летало Чанг 5 успешно слета на Месечината.

Чанг 5 треба да собере примероци од карпите на земјиниот природен сателит.

Целта на кинеската мисија е да донесе на Земјата примероци од карпите на Месечината, првпат по 44 години. Претходно, таква мисија имаа САД и Советскиот Сојуз.

Сондата е наречена Чанг по кинеската божица на Месечината.

Share

Hunter x Hunter Episode 148 at website https://kissanimeonline.com. See more haikyuu kissanime

Fairy Tail (Dub) (https://funimationfree.com/m/4E68) Episode 175 at website https://funimationfree.com steins gate funimation

Scroll to Top